Ndërlidhjet

OSBE dënon sulmin ndaj gazetares në Maqedoni


Dunja Mijatoviq

Përfaqësuesja për Lirinë e Mediave nga OSBE, Dunja Mijatoviq ka bërë thirrje për hetim “transparent” për sulmin ndaj një gazetari në Maqedoni.

OSBE thotë Mijatoviq i ka shkruar një letër ministrit të Jashtëm Nikola Poposki , duke i thënë se sulmi ndaj reporeres Cornelia Krebs “është plotësisht i papranueshëm, pasi përbën kërcënim ndaj medias së lirë”.

“Nuk mund të mos ndëshkohen sulmet dhe kërcënimet ndaj gazetarëve”, ka shtuar ajo.

OSBE thotë se Krebs, e cila ishte duke raportuar lidhur me çështjen e migracionit për shërbimin publik ausrian ORF, ishte sulm fizik nga një zyrtarë lokalë policor në kufirin me Greqinë.

Sulmi ka ndodhur më 28 qershor.

Organizata thotë se zyrtari i rendit gjithashtu ka tentuar që t’ia konfiskojë kamerën dhe pajisjet e tjera gazetares.

XS
SM
MD
LG