Ndërlidhjet

Paris: Fillon takimi shumëpalësh për Sirinë


Foto nga takimi.

Presidenti i Ukrainës Petro Poroshenko dhe homologu i tij rus Vladimir Putin, kanë filluar takimin në Paris, me liderët e Gjermanisë dhe Francës, për të gjetur një zgjidhje rreth zbatimit të marrëveshjes paqësore, në lindje të Ukrainës.

Kancelaria gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez, Francois Hollande, pritet të diskutojnë me Putinin edhe rreth sulmeve ajrore të Rusisë, në Siri.

Putin dhe Holande janë takuar përpara takimi shumëpalësh për Ukrainën.
Hollande ka thënë se kushtet e tjera të Francës për bashkëpunim janë që Moska të garantojë sigurinë e civilëve dhe të punojë për një tranzicion politik, që parasheh largimin e presidentit sirian, Bashar al-Assad.

XS
SM
MD
LG