Ndërlidhjet

Palestinezët bëjnë thirrje për protestë masive


Vendi ku u vra palestinezi, pasi sulmoi me thikë një ushtar izraelit.

Fraksionet palestineze kanë bërë thirrje për protesta masive kundër Izraelit, në Bregun Perëndimor dhe në lindje të Jerusalemit, në atë që është cilësuar si “dita e tërbimit”.

Disa orë pas paralajmërimeve, një palestinez ka plagosur me thikë një ushtar izraelit, në Bregun Perëndimor, i cili pastaj është ka humbur jetën, ka thënë ushtria izraelite.

Nga kjo valë e dhunës që ka filluar javë më parë kanë humbur jetën 60 persona, shumica palestinezë.

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, ka thënë se është optimist rreth uljes së tensioneve, gjatë një bisede me kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanyahu, në Berlin më 22 tetor.

XS
SM
MD
LG