Ndërlidhjet

Opozita shtyn protestat për një ditë tjetër


18 nëntor

Liderët e partive opozitare në Kosovë, Visar Ymeri, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj kanë kumtuar se sot nuk do të ketë protesta në Prishtinë.

Vendimi është marrë gjatë një takimi që u zhvillua në selinë e AAK-së.

Të mërkurën, opozita ka organizuar protesta, të cilat eskaluan në dhunë, pas arrestimit të shefes së Grupit Parlamentar të AAK-së, Donika Kadaj - Bujupi të cilës i është shqiptuar masa prej 30 ditëve paraburgim.

Ndërkohë, policia është në kërkim edhe të tre deputetëve të Vetëvendosjes, Albin Kurti, Albulena Haxhiu e Faton Topalli.

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka thënë se të gjithë jemi në dijeni se çfarë ka ndodhur të mërkurën.

“Ata (pushteti) bënë një veprim politik dhe arrestuan njerëzit nëpër shtëpitë e tyre në mënyrë brutale. Kundërshtimi do të vazhdojë. Ndaluni sa nuk është bërë vonë”, ka thënë Haradinaj.

Po ashtu, protestat e opozitës, thuhet se kanë si qëllim kundërshtimin e marrëveshjeve që Kosova ka arritur në dialog me Serbinë, sidomos asaj për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe. Po ashtu, po kundërshtohet edhe marrëveshja me Malin e Zi për demarkacionin e kufirit.

Të tre liderët opozitarë kanë rikujtuar se do të ftojnë një manifestim kundër Qeverisë së Kosovës dhe politikave të saj në dialogun me Serbinë më 28 nëntor në Prishtinë.

  • 16x9 Image

    Zijadin Gashi

    Zijadin Gashi, i lindur më 1973 në Prishtinë. Me gazetari ka filluar të merret që nga viti 1997, duke u angazhuar fillimisht nëpër mediat lokale. Si korrespondent i Radios Evropa e Lirë punon që nga maji i vitit 2001. Kryesisht ka mbuluar aktualitetin politik në Kosovë.

    Nga 1 shkurti 2016, është emëruar shef i Byrosë së Radios Evropa e Lirë, në Prishtinë. Ai është i martuar dhe ka 3 fëmijë.

XS
SM
MD
LG