Ndërlidhjet

Borë e madhe në Stamboll, anulohen fluturimet


Ilustrim

Kompania ajrore turke Turkish Arirlines i ka anuluar 142 fluturime, drejt dhe nga Stambolli, për shkak të borës së madhe që ka rënë sot.

Shumica e fluturimeve të anuluara janë vendore por janë anuluar edhe fluturimet drejt Evropës dhe Lindjes së Mesme, duke përfshirë edhe Hamburgun, Milanon, Mynihun e Teheranin.

Kompania, përmes një komunikate të lëshuar, ka bërë me dije se borë edhe më e madhe si dhe acar, pritet të ketë edhe gjatë ditës së enjte.

Për këtë arsye, sipas kompanisë, janë anuluar fluturimet në të dy aeroportet, Ataturk dhe Gokcen.

Paralajmërimet se do të ketë borë të madhe janë bërë edhe nga Zyra e Guvernatorit të Stambollit, e cila ka kërkuar nga qytetarët që të dalin në qytet vetëm në rast të ndojë nevojë.

Bora që ka rënë sot, pritet të mos ndalet deri më 2 janar.

Më shumë se 1 mijë automjete të pastrimit janë duke e pasuruar rrugën dhe qindra të tjera po qëndrojnë në gjendje gatishmërie në mënyrë që sipas, Zyrës së Guvernatorit të Smabollit, të mos bllokohet komunikacioni.

XS
SM
MD
LG