Ndërlidhjet

Këln, 18 azilkërkues të përfshirë në dhunë


Këln

Autoritetet gjermane thonë se kanë identifikuar 18 azilkërkues, në mesin e 32 të dyshuarve për dhunë, natën e Vitit të Ri, në qytetin Këln.

Në zëdhënës i Ministrisë së Brendshme ka thënë se të dyshuarit janë arrestuar nga policia federale.

Tobias Plate u ka thënë gazetarëve se policia ka identifikuar me emër 32 persona që kanë luajtur rol në dhunë dhe se 18 prej tyre kanë qenë në proces të kërkimit të azilit në Gjermani.

Ai ka thënë se shumica e 32 veprave penale të dokumentuara nga policia federale kanë të bëjnë me plaçkitje ose lëndime trupore.

Tri prej tyre lidhen me sulme seksuale, por policia nuk i ka emrat e personave të dyshuar për këto akte.

Dhuna ka shkakuar zemërim në Gjermani gjatë javës së kaluar.

Lexoni edhe këtë:

Merkel: Sulmuesit seksualë do të dëbohen

XS
SM
MD
LG