Ndërlidhjet

Në Gjenevë vazhdojnë bisedimet për Sirinë


Ilustrim

Sot në Gjenevë të Zvicrës po mbahet dita e dytë e bisedimeve për paqe në Siri, pasi të hënën janë takuar diplomatët e Kombeve të Bshkuara dhe opozitarët sirianë.

Për disa ditë ka qenë e paqartë nëse opozitarët e Sirisë do të marrin pjesë në bisedime.

Në ditën e parë të bisedimeve, Rusia është kririkuar nga diplomatët perëndimorë dhe nga opozita siriane, për sulmet ajrore vdekjeprurëse dhe për mbështetjen në tokë të regjimit të presidentit Bashar al-Assad.

Në ditën e parë, përfaqësuesit e opozitës e kanë akuzuar Rusinë dhe regjimin sirian, se janë më brutalë se Gjermania naziste.

“Regjimi është ai që po e vret popullin sirian”, ka thënë Salem al-Mislet, zëdhënës i opozitës siriane.

Ai teksa e ka kritikuar Rusinë, ka thënë se populli sirian po vuan nga një “Hitler i ri”.

Bisedimet për paqe në Siri janë vonuar të fillojnë, për shkak se opozita ka thënë se nuk merr pjesë në bisedime nëse nuk ndalen sulmet ajrore të regjimit në Siri dhe nëse nuk lejohet dërgimi i ndihmave humanitare për banorët atje.

Qeveria siriane, më 1 shkurt, e ka miratuar një kërkesë të Kombeve të Bashkuara, për dërgimin e ndihmave në tri qytete të rrethuara, ku civilët po përballen edhe me uri, Madaja, Foua dhe Kfarya.

Tri fshatrat janë në mesin e 15 lokacioneve të rrethuara nga qeveria siriane ku, sipas OKB-së, më shumë se 400 mijë njerëz janë duke vuajtur për gjërat elementare.

XS
SM
MD
LG