Ndërlidhjet

Ivanov amniston politikanët e akuzuar; reagojnë ndërkombëtarët


Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov.

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, ka vendosur të falë të gjithë personat që po hetohen nga Prokuroria Speciale për mashtrime zgjedhore, por edhe për veprime tjera të jashtëligjshme, në bazë të asaj që njihet si "aferë e përgjimeve".

Në bazë të vendimit, nga ndjekja e mëtejme janë liruar ish-ministrat e Punëve të Brendshme dhe të Transportit, Gordana Jankullovska dhe Mile Janakievski, drejtori i policisë sekrete, Sasho Mijalkov, si dhe shumë politikanë e zyrtarë të tjerë, të dyshuar nga Prokuroria Speciale për shpërdorim të detyrës.

Vendimi i presidentit përfshin edhe liderin e partisë opozitare Lidhja Social-Demokrate, Zoran Zaev, i cili akuzohej nga Prokuroria Publike për rastin e njohur me emrin “Puçi“.

Ivanov, në një paraqitje të jashtëzakonshme, tha se vendimin e ka marrë për të ndihmuar në zgjidhjen e krizës politike që ka përfshirë Maqedoninë tanimë një vit e gjysmë.

“Me qëllim që të kontribuoj në zgjidhjen e krizës, në relaksimin e raporteve dhe uljen e tensioneve mes forcave politike dhe mbështetësve të tyre, i vetëdijshëm për pasojat për shtetin dhe qytetarët nëse nuk ndërmerret diçka dhe me besimin e fortë se po marr një vendim në interes të shtetit, kam vendosur që të urdhëroj ndërprerjen e të gjitha procedurave të nisura hetimore. Vendimi hyn në fuqi menjëherë dhe si të tillë do ta mbroj deri në fund“, tha Ivanov.

Ai shtoi se kriza nuk është në interes të shtetit, por të shërbimeve të huaja, të cilat edhe "po punojnë për destabilizimin e vendit".

Por, vendimi i tij ka hasur në reagimin e fuqishëm të opozitës, e cila ka paralajmëruar nisjen e protestave.

Lideri i opozitës, Zaev, tha se presidenti është vënë në mbrojtje të, siç u shpreh, kriminelëve, të cilët kanë bërë mashtrime zgjedhore dhe krime tjera të rënda.

Me këtë vendim, tha Zaev, është rrënuar marrëveshja politike dhe se zgjidhja e vetme në mbrojtje të demokracisë mbetet rruga.

“Nuk do të lejojmë rrënimin e tërësishëm të shtetit. Së bashku me qytetarët do të rreshtohemi në anën e Maqedonisë. Nga sot, me qytetarët do ta kthejmë drejtësinë dhe sundimin e shtetit juridik. Kërkojmë që mbrojtësi i kriminelëve, personi Gjorgje Ivanov, menjëherë të japë dorëheqje. Nëse këtë nuk e bën, ai po e çon shtetin në gjendje të jashtëzakonshme, në kufijtë e shpërthimit“, deklaroi Zaev, duke kërkuar mbledhje të jashtëzakonshme të Kuvendit për shkarkimin e presidentit Ivanov.

Protestat para Presidencës në Shkup kanë nisur. Protestuesit, përkundër forcave të shtuara policore, kanë hedhur vezë dhe gjësende të forta, duke thyer xhamat e zyrës së Presidencës.

Vendimi i presidentit Ivanov ka shkaktuar reagime edhe nga përfaqësuesit ndërkombëtarë.

“Deklarata e presidentit maqedonas ngre brengosje serioze rreth angazhimit të Maqedonisë për sundimin e ligjit“, thuhet në reagimin e parë të ambasadës amerikane në Shkup.

“Nëse vendimi për të falur politikanët ka të bëjë me hetimet rreth dyshimeve nga materialet e përgjuara, atëherë kjo paraqet brengosje serioze. Hetimi i plotë i këtyre rasteve dhe procesi gjyqësor adekuat janë elemente kyçe të marrëveshjes politike“, thuhet në reagimin e ambasadorit britanik në Shkup, Charles Geret.

Vendimi i presidentit Ivanov vjen pak kohë pasi Gjykata Kushtetuese e Maqedonisë shfuqizoi një ndalesë të vitit 2007, me të cilën presidentit i jepet e drejta për të falur politikanë të dyshuar për mashtrime zgjedhore dhe vepra tjera, përfshirë edhe ato të pedofilisë.

XS
SM
MD
LG