Ndërlidhjet

Clinton fiton në Kentucky, ndërsa Sanders në Oregon


Clinton, Trump dhe Sanders

Demokrati Bernie Sanders ka fituar në zgjedhjet paraprake në Oregon të SHBA-ve, por kjo nuk i ndihmon aq shumë atij në sigurimin e kandidimit demokrat, transmeton agjencia e lajmeve AP.

Atij i duheshin fitore të mëdha në zgjedhjet paraprake për ta arritur rivalen e tij Hillary Clinton. E kjo e fundit, sipas CNN, ka fituar në zgjedhjet paraprake të 17 majit në Kentucky.

Clinton vazhdon ta mbajë kryesimin me numër të delegatëve.

Nga 61 delegatë demokratë në Oregon, Sanders do të arrijë t’i fitojë të paktën 28, thonë mediat amerikane, ndërsa Clinton do t’i fitojë të paktën 24.

Deri më tani, bazuar në zgjedhjet paraprake, Clinton ka 1,764 delegatë, ndërsa Sanders 1,486. Për ta plotësuar këtë dallim, Sandersit do t’i duhej t’i fitonte 68 për qind të delegatëve të mbetur në zgjedhjet paraprake.

Kur është fjala për superdelegatët, apo zyrtarët e partisë që e përkrahin një kandidat, atëherë Clinton ka 2,289 të tillë, ndërsa Sanders 1,526.

Ndërkohë, republikani Trump ka fituar shumicën e delegatëve në Oregon, përderisa po i afrohet nominimit republikan për president.

Miliarderi nga Nju Jorku fitoi të paktën 17 delegatë në Oregon, edhe pse kishe vota edhe për kandidatët që tashmë e kanë lënë garën. Guvernatori nga Ohajo, John Kasich dhe senatori nga Teksasi, Ted Cruz, fituan të paktën nga tre delegatë secili. Pritet të vendoset se kujt do t’i takojnë edhe pesë delegatë të tjerë.

Me 1,160 delegatë, Trumpit i duhen edhe 77 delegatë për ta përmbyllur nominimin. Trump është republikani i vetëm që ka mbetur në garë.

XS
SM
MD
LG