Ndërlidhjet

Afganistan: Talibanët i liruan 17 pjesëtarë të shiitëve hazaras


Forcat afgane gjatë një operacioni në provincën Sar-e-Pun

Zyrtarë afganë thanë mbrëmë se 17 pjesëtarë shiitë hazaras të cilët janë rrëmbyer këtë javë në pjesën veriore të Afganostanit, janë liruar nga militantët talibanë.

Zyrtarë lokalë në provincën Sar-e-Pul, thanë se pleqtë e fiseve kanë ndërmjetësuar në lirimin e të rrëmbyerve, të cilët ishin civilë.

Ka pasur rritje të dhunës kundër pjesëtarëve hazaras, që është një komunitet që ka vuajtur për një kohë të gjatë nga shtypja në Afganistan, pasi janë rrëmbyer dhe vrarë gjatë muajve të fundit.

XS
SM
MD
LG