Ndërlidhjet

Reuters: Kelmendi nuk pranoi ta bëjë testin e dyshimtë të dopingut


Majlinda Kelmendi gjatë Olimpiadës së Rios

Majlinda Kelmendi ka refuzuar që ta bëjë një test të dyshimtë të dopingut në Francë, para Olimpiadës së Rios.

Siç raporton agjencia e lajmeve Reuters, procedura që i kërkuar xhudistes nga Kosova e cila të dielën i siguroi Kosovës medaljen e parë olimpike ka qenë “e dyshimtë” dhe për këtë ekipi i saj nuk ka pranuar që Kelmendi t’i nënshtrohet testit.

Edhe Federata Ndërkombëtare e Xhudos (IFJ) i ka thënë Reuters se “procedura është kontestuar nga atletja dhe trajneri i saj si diçka që dukej e dyshimtë edhe në nivelin e Federatës (IFJ)”.

Gazeta britanike, “The Guardian” e ka cituar presidentin e Federatës së Kosovës në Xhudo, Agron Kuka duke thënë se zyrtarja që ia ka kërkuar Kelmendit ta bëjë testin e dopingut, nuk ka prezantuar asnjë dokument për të treguar nëse e përfaqëson Agjencinë Ndërkombëtare Kundër Dopingut (WADA).

“Ekipi ka qenë në një fushë trajnuese në Francë dhe një person erdhi dhe i kërkoi asaj të bëjë një kontroll për doping. Por, personi në fjalë, nuk kishte asnjë autorizim nga WADA apo ndonjë agjenci tjetër. Dhe, ky është fundi i këtij tregimi”, e citon Kukën The Guardian.

XS
SM
MD
LG