Ndërlidhjet

Forcat irakiane dëbojnë IS-in nga tri lagje të Mosulit


Luftëtarët shiitë në afërsi të Mosulit

Forcat irakiane kanë marrë nën kontroll tri lagje të tjera nga militantët Shteti Islamik në qytetin Mosul, i tha agjencisë së lajmeve AP, një komandant i trupave.

Haider Fadhil tha se trupat e tij kanë larguar militantët e IS nga lagjet Amn, Qahira dhe Apartmenti i Gjelbër dhe po e shtrijnë praninë e tyre në qarkun e populluar Zohour.

Lagjet ndodhen në sektorin lindor të Mosulit, në lindje të lumit Tigër, ku shumica e luftimeve janë zhvilluar, që prej nisjes së ofensivës së qeverisë për të rimarrë Mosulin, më 17 tetor.

Fushata për çlirimin e Mosulit, është operacioni më i madh në Irak që prej largimit të trupave amerikane në vitin 2011.

Ofensiva është kryer nga forcat qeveritare irakiane – së bashku me luftëtarët fisnorë sunni, luftëttarët Peshmerga dhe grupet e milicisë Shiite – si dhe janë përkrahur nga fushata ajrore e koalicionit të udhëhequr nga SHBA-ja.

Grupi eksktremist IS mori zaptoi Mosulin, qytetin e dytë më të madh të Irakut, në verë të vitit 2014.

XS
SM
MD
LG