Ndërlidhjet

Obama nderon Bidenin me Medaljen e Lirisë


Obama dhe Biden - foto arkivi

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, i ka dhënë nënpresidentit Joe Biden Medaljen Presidenciale të Lirisë, që është nderi më i lartë civil në SHBA.

Obama ka thënë se Biden ka pasur besim tek amerikanët, dashuri për vendin dhe se ka kaluar gjithë jetën në shërbim.

Çmimi vjen në kohën kur Obama dhe Biden po përgatiten të lënë zyrën, pasi presidenti i zgjedhur, Donald Trump, do të inaugurohet më 20 janar.

Biden ka thënë se “ka qenë pjesë e udhëtimit të një njeriu të shquar, i cili ka bërë gjëra të jashtëzakonshme”.

Biden ka thënë se planifikon të mbetet aktiv në politikat e Partisë Demokratike.

XS
SM
MD
LG