Ndërlidhjet

Votohet mocioni, bie qeveria dhe shpërndahet Kuvendi


Votimi i mocionit për rënien e qeverisë Mustafa
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:01:01 0:00

Votimi i mocionit për rënien e qeverisë Mustafa

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka nxjerrë dekretin për shpërndarjen e Kuvendit të Republikës së Kosovës.

Foto nga arkivi
Foto nga arkivi

“Pas pranimit të njoftimit zyrtar nga Kuvendi i Republikës së Kosovës, Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka dekretuar shpërndarjen e legjislaturës së pestë”, thuhet në njoftimin e presidentit.

Vendimi i presidentit ka pasuar votimin e mocionit të mosbesimit ndaj qeverisë së Kosovës, të iniciuar nga opozita dhe mbështetur nga Partia Demokratike e Kosovës.

Pas shpërndarjes së Kuvendit të Kosovës zgjedhjet e parakohshme caktohen nga Presidenti jo me vonë se dhjetë (10) ditë pas shpërndarjes. Zgjedhjet e parakohshme nuk mund të mbahen më herët se tridhjetë (30) ditë dhe me vonë se dyzetë e pesë (45) ditë pas shpërndarjes.

Qëndrimi i Partisë Demokratike të Kosovës ishte vendimtar në rastin e mocionit të opozitës. PDK i ka dhënë mbështetje mocionit të opozitës për rrëzimin e Qeverisë së Kosovës. Për mocionin kanë votuar 78 deputetë, kundër tij kanë votuar 34 deputetë dhe kanë abstenuar 3 deputetë.

Ky votim ka rezultuar me rënien e qeverisë aktuale të Kosovës, të drejtuar nga Isa Mustafa.

Vota e PDK-së për mocionin ka nënkuptuar edhe vendimin për prishjen e koalicionit me Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe kryeministrin Isa Mustafa.

Vendimin e saj, PDK e ka arsyetuar me faktin se qeveria aktuale e ka humbur fuqinë e vendimmarrjes, duke ia atribuuar sidomos dështimin e procedimit për ratifikim në Kuvend të Marrëveshjes për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Përcaktimin e PDK-së për rrëzimin e qeverisë dhe prishjen e koalicionit, deputetët e LDK-së, gjatë fjalimeve, e kanë cilësuar si skenar të përgatitur më herët në bashkëpunim me opozitën.

Seanca është përshkuar me debate, akuza e polemika ndërmjet deputetëve të PDK-së dhe LDK-së, deri tani, parti partnere në koalicionin qeverisës.

Valdete Bajrami duke paraqitur mocionin para Kuvendit.
Valdete Bajrami duke paraqitur mocionin para Kuvendit.

Ndërkaq, në emër të parashtruesit të kërkesës së mocionit, ka folur shefja e Grupit Parlamentar të partisë Nisma për Kosovën, Valdete Bajrami. Ajo ka thënë se ka shumë arsye për shkarkimin e qeverisë, duke përmendur keq-qeverisjen si argumentin kryesor.

Bajrami ka ftuar deputetët ta votojnë mocionin, duke konstatuar se ”vendi është zhytur në një krizë të thellë dhe se tani, rruga e vetme për të dalë nga kjo krizë mbetet shkarkimi i qeverisë dhe caktimi i zgjedhjeve të reja, të parakohshme”.

Në anën tjetër kryeministri, Isa Mustafa e ka cilësuar mocionin si “një pamflet politik që nuk ka asnjë bazë”.

Mocioni dhe nënshkrimi i tij nga deputetët, ka theksuar Mustafa është “një lojë politike dhe ka si qëllim fshehjen e adresave për krimet dhe aferat korruptive”.

Sipas Mustafës, sukseset e qeverisë nën udhëheqjen e tij ishin të mëdha si në planin e brendshëm ashtu edhe në atë ndërkombëtar.​

“Ne duhet ta respektojmë jetën dhe demokracinë parlamentare”, tha Mustafa, duke e parë disponimin në Kuvend që Qeveria të shkarkohet.

Ndërkaq, Zenun Pajaziti, shef i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës tha se këto javët e fundit kishte disa përpjekje të PDK-së që të bashkëbisedojnë me LDK-në për problemet dhe proceset aktuale.

Ai, që në fillim të seancës paralajmëroi se PDK ka vendimin për rrëzimin e qeverisë dhe prishjen e koalicionit me LDK-në.

“I ftoj deputetët e PDK-së që të votojnë për vullnetin e qytetarëve të Kosovës”, tha Pajaziti.

Sipas tij, Isa Mustafa në prezantimin e tij, ishte i njëanshëm, ngase shumë të arritura, siç tha ai, janë përparime të arritura në vazhdimësi.

Partitë opozitare e kanë ‘shënuar’ këtë ditë si një fitore ndaj pushtetit. Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes vetëvendosje, Glauk Konjufca tha se ky koalicion ishte i dështuar nga fillimi ngase ishte arritur vetëm për postet e liderëve të partive politike të PDK-së dhe LDK-së.

“Kjo është aq qeveri e mjerueshme sa nuk ke nevojë ra rrëzosh sepse kjo është bërë gati ta rrëzojë vetveten”, tha Konjufca.

Përderisa shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj tha se po shpreson që kjo qeveri dhe kryeministri aktual, Isa Mustafa të largohen përgjithmonë.

“Meqë kryeministri e lëshoj sallën, kolltukun e nuk mundi të duroj, dhashtë zoti që të mos kthehet më në këtë Kuvend”, ka thënë Lekaj.

Gjatë kohës sa Konjufca po mbante fjalimin para deputetëve, kryeministri Mustafa u largua nga salla e Kuvendit.

Mbi bazën e koalicionit ndërmjet PDK-së dhe LDK-së, Qeveria e Kosovës, tashmë në largim, ishte themeluar më 9 dhjetorë të vitit 2014, me 73 vota të deputetëve. Marrëveshja e koalicionit përfshinte edhe Listën Serbe dhe partitë e komuniteteve jo-serbe.

Ky koalicion ishte ndërtuar mbi parimet e ndarjes së posteve dhe pushtetit, që nënkuptonte që PDK të merrte nën udhëheqje postin e presidentit dhe kryetarit të Kuvendit, kurse LDK atë të kryeministrit.

Përveç pikave programore për zhvillim ekonomik, zbutjen e papunësisë dhe krijimin e mirëqenies për qytetarët, kjo qeveri kishte marrë edhe zotime ndërkombëtare siç ishin: themelimi dhe nisja e punës së Gjykatës Speciale për krime lufte, vazhdimi i dialogut me Serbinë dhe zbatimi i marrëveshjeve, me theks në themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe si dhe ndërkohë, mori edhe zotimin për ratifikimin e demarkacionit të kufirit me Malin e Zi, si kushte për liberalizimin e vizave. (REL)

XS
SM
MD
LG