Ndërlidhjet

Partitë e shumicës: Presidenti po shkel vullnetin e popullit


Macedonia - Shared photo of SDSM leader Zoran Zaev and DUI leader Ali Ahmeti.

Partitë e koalicionit kërkojnë nga presidenti Gjorge Ivanov që sa më parë të veprojë në përputhje me kushtetutën dhe t’i dorëzojë mandatin kreut social-demokrat, Zoran Zaev për formimin e qeverisë së re të Maqedonisë.

Programi qeveritar është dëshmi se partitë e shumicës së garantojnë unitarizmin dhe kushtetutën e vendit, thotë LSDM-ja duke komentuar përgjigjen e presidentit Ivanov ndaj letrës së kryeparlamentarit Talat Xhaferi për mandatimin e Zaevit për kryeministër.

“Mendoj se nuk ekzistojnë pengesa, nuk ka as logjikë që mandati të mos i jepet kryetarit Zoran Zaev. Ai këtë duhet ta bëjë sa më parë, pasi pasojat tashmë po i ndjejnë qytetarët e Maqedonisë”, thotë Dragan Tevdovski nga LSDM-ja.

Në këtë parti thonë se veprimi i Ivanovit është në funksion të mbrojtjes së Gruevskit nga drejtësia, përpara së cilës do të përballet për të gjitha shkeljet e bëra gjatë qeverisjes së tij.

Ndërkaq, BDI e Ali Ahmetit, thotë se qëndron prapa shumicës së re dhe nevojës së formimit të qeverisë, duke i dhënë kështu mbështetje Zaevit në marrjen e mandatit nga presidenti Ivanov.

“Zoran Zaevi ka mbështetjen e BDI-së që të shkojë tek presidenti për të paraqitur të gjitha argumentet se ne jemi për karakterin unitar të shtetit, e jo për teatër apo për lojëra të tjera”, thonë në Bashkimin Demokratik për Integrim.

Vendimi i presidentit Gjorge Ivanov për të mos e mandatuar për kryeministër liderin social-demokrat, Zoran Zaev, është i pritur për njohësit e çështjeve juridike.

Ata thonë se presidenti edhe kësaj radhe ka dëshmuar se është në shërbim të VMRO-së së Nikolla Gruevskit dhe jo të kushtetutës apo kauzës kombëtare, me kërkesën drejtuar Zaevit për të ofruar dëshmi se koalicioni i ri nuk do ta rrënojë karakterin unitar të shtetit.

Mersim Pollozhani, ekspert juridik dhe ish-zëvendësministër i drejtësisë, i tha Radios Evropa e Lirë se Ivanov më nuk ka as kredibilitetin më të vogël pasi, siç thotë, ka dëshmuar qartë se është në shërbim të plotë të politikave të Gruevskit.

“Ai me sjelljet e këtilla e delegjitimoi veten e tij. Megjithëse i ka të njohur mekanizmat për formimin e qeverisë, ai edhe më tutje sillet si një ushtar partiak i dirigjuar nga padroni i tij. Unë vlerësoj se qeveria duhet të formohet dhe do të formohet, me apo pa vullnetin e presidentit meqë mandatin shumica e re e ka fituar në zgjedhjet e fundit parlamentare”, thotë Pollozhani duke shtuar se kërkesa e Ivanovit për garanci nga ana e Zaevit është vetëm ‘alibi për zvarritjen e procesit në favor të politikave të Gruevskit’.

Në një njoftim me shkrim, të mërkurën, presidenti Ivanov tha se kishte marrë letrën e kryeparlamentarit Talat Xhaferi, i cili i kërkonte dhënien e mandatit kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev, por Ivanov sipas letrës kthyese, mbetet në qëndrimin se “e ashtuquajtura Platformë e Tiranës dhe asnjë dokument tjetër, akt apo veprim në kundërshtim me kushtetutën e Maqedonisë, nuk mund të jetë kusht dhe as bazë për formimin dhe punën e Qeverisë së Maqedonisë.”

Kryetari i ri i Kuvendit, Talat Xhaferi edhe më 4 maj, i kishte dërguar presidentit Ivanov një letër me kërkesën për dhënien e mandatit, por përveç njoftimit nga presidenca se Ivanov do të veprojë në përputhje me kushtetutën, sqarime tjera nuk ka marrë.

Kriza në Maqedoni u përshkallëzua në dhunë më 27 prill kur protestuesit e nismës “Për Maqedoni të bashkuar” pushtuan Kuvendin duke lënduar rëndë shumë deputetë të shumicës parlamentare të cilët paraprakisht zgjodhën Talat Xhaferin për Kryetar të Kuvendit të Maqedonisë.(REL)

XS
SM
MD
LG