Ndërlidhjet

Moskë: Protestë kundër rrënimit të ndërtesave të kohës sovjetike


Protesta në Moskë

Mijëra persona kanë marrë pjesë në një protestë në Moskë kundër rrënimit të blloqeve të banimit të kohës sovjetike.

I mbështetur nga presidenti, Vladimir Putin, kryetari i Moskës, Segei Sobyanin po planifikon që të rrëzojë disa ndërtesa banimi, të ndërtuara në vitet 1950-1960, për të lehtësuar përballjen me krizën e strehimit në Rusi.

Protestuesit kanë mbajtur pankarta kundër Sobyanin, të tilla si “Unë e pranoj rënimin – e Sobyanin”, “Largoni duart nga prona ime”, e të ngjajshme.

Autoritetet në Moskë kanë lejen e mbi 5 mijë njerëzve për të rënuara banesat.

Blloqet e banimit ishin projektuar për montim të shpejt dhe disa verisone të tyre konsiderohen se kanë një afat prej 25 vjetësh.

Mbështetësit argumentojnë se projekti prej 62.1 miliardë dollarësh është jetim, pasi do të zëvendësojë ndërtesat e vjetra në qytetin e Moskës.

XS
SM
MD
LG