Ndërlidhjet

Dy festa në sheshet e Prishtinës
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:01:50 0:00

Dy festa në sheshet e Prishtinës

Si u zhvillua procesi zgjedhor në Kosovë?

Të nderuar lexues, këtu e përmbyllim mbulimin e drejtpërdrejtë të procesit të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë.

Radio Evropa e Lirë ju falënderon që qëndruat me ne!

Vazhdoni të na ndiqni në www.evropaelire.org; në radio në emisionet e orës 09:00, 12:00, 16:00 dhe 21:00; si dhe në rrjetet sociale Facebook e Twitter.

22:19 11.6.2017

Veseli: Krenar me fitoren e sotme

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës së Kosovës, Kadri Veseli ka falënderuar qytetarët, të cilët kanë votuar sot në zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

Veseli në një postim në Twitter ka thënë se është “krenar me fitoren e sotme”.

Shënim i redaksisë​: Nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ka ende asnjë rezultat zyrtar.

21:25 11.6.2017

DnV publikon rezultatet e para, prin koalicioni PAN, pasuar nga Vetëvendosje

Koalicioni i organizatave joqeveritare, Demokracia në Veprim, duke u bazuar në rezultate preliminare prej 65 për qind të vendvotimeve, ka dalë me rezultate të reja rreth zgjedhjeve parlamentare në Kosovë.

Nga votat e numruara koalicioni i Partisë Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe partisë Nisma ka fituar 34.60 për qind të votave. Pasohet nga Lëvizja Vetëvendosje me 26.2 për qind. Kurse koalicioni Lidhja Demokratike e Kosovës, Aleanca Kosova e Re dhe Alternativa me 25.8 për qind të votave.

Po ashtu, Demokracia në Veprim ka potencuar se Lista Serbe ka fituar 3.5 për qind, kurse subjektet tjera 8.8 për qind.

21:11 11.6.2017

Delawie: Qëllimi i përbashkët është Kosova

Pa marrë parasysh numrin përfundimtar të votave, sfidat dhe mundësitë mbeten. Qëllimi i përbashkët dhe jo politika duhet të jetë qëllimi për Kosovën.

Sot ishte një hap i rëndësishëm për demokracinë e Kosovës. Unë i përgëzoj të gjithë qytetarët që votuan dhe do të qëndroni pranë qëndrimeve tuaja demokratike.

20:42 11.6.2017

Thaçi: Pres që të formohet një Qeveri pro-evropiane

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi pas përfundimit të procesit zgjedhor, ka deklaruar se pret që fituesi i zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, të formojë një Qeveri pro-evropiane.

Ai ka thënë se pret që Qeveria e re të adresojë prioritetet e menjëhershme të vendit.

Thaçi po ashtu ka përgëzuar qytetarët e Kosovës për mbajtjen e zgjedhjeve, që siç tha ai, ishin të standardeve demokratike.

Shfaq më shumë

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG