Ndërlidhjet

Yanukovych do të gjykohet në mungesë


Paneli gjyqësor në Kiev

Një gjykatë në Kiev ka vendosur për mbajtjen e gjykimit për tradhti të ish presidentit ukrainas, Viktor Yanukovych.

Gjykimi do të mbahet pa prezencën e tij.

Kryetari i trupit gjykues, Vladyslav Devyatko, e ka bërë të ditur vendimin pasi Yanukovych, i cili gjendet në Rusi, nuk është shfaqur në dhomën e gjyqit për disa herë rradhazi.

Avokati i Yanukovychit, Vitaly Serdyuk, ka thënë se klienti i tij nuk mund të jetë pjesë e seancës për shkak të kërcënimeve me jetë.

Seanca e rradhës do të mbahet më 6 korrik.

Prokurorët kërkojnë burgim të përjetshëm për Yanukovychin, i cili është i akuzuar për tradhti, duke shkelur sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës.

Yanukovych pati braktisur zyrën e tij në shkurt të vitit 2014, dhe iku në Rusi në valën e protestave që nxiti vendimi e tij për të shmangur bashkëpunimin me Bashkimin Evropian dhe përmirësimin e marrëdhënieve të tregtisë me Moskën.

Pasi ikjes së tij, Rusia e aneksoi gadishullin e Krimesë dhe nxiti separatizmin në lindje të Ukrainës.

Gjatë luftimeve në mes të forcave qeveritare ukrainase dhe separatistëve prorusë janë vrarë më shumë së 10.000 persona.

XS
SM
MD
LG