Ndërlidhjet

Albin Kurti më i votuari në zgjedhjet e 11 qershorit


Albin Kurti

Albin Kurti, ish-lideri i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati i kësaj partie politike për postin e kryeministrit, ka dalë të jetë deputeti më i votuar në zgjedhjet parlamentare të 11 qershorit.

Ai pasohet nga kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli dhe kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryeministër, Avdullah Hoti.

Bazuar në rezultatet e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, më poshtë, mund t’i lexoni emrat e dhjetë deputetëve më të votuar në zgjedhjet parlamentare të 11 qershorit në Kosovë.

  1. ALBIN KURTI - 143,642 vota (Vetëvendosje)
  2. KADRI VESELI - 129,818 vota (Partia Demokratike e Kosovës)
  3. AVDULLAH HOTI - 115,658 vota (Lidhja Demokratike e Kosovës)
  4. RAMUSH HARADINAJ - 101,994 vota (Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës)
  5. SHPEND AHMETI - 76,020 vota (Vetëvendosje)
  6. VJOSA OSMANI SADRIU - 64,131 vota (Lidhja Demokratike e Kosovës)
  7. DARDAN MOLLIQAJ - 49,033 vota (Vetëvendosje)
  8. VISAR YMERI - 40,981vota (Vetëvendosje)
  9. DARDAN SEJDIU - 39,221 vota (Vetëvendosje)
  10. BEHGJET PACOLLI - 35,775 vota (Aleanca Kosova e Re)

XS
SM
MD
LG