Ndërlidhjet

Shtatë të vdekur nga një sulm me bombë në Afganistan


Ilustrim

Zyrtarët pakistanezë, thonë se një shpërthim bombe në rrugë ka vrarë një administrator qeveritar dhe gjashtë oficerë policorë në një zonë fisnore në kufi me Afganistanin.

Zyrtari i sigurimit, Rahmat Gul tha për Radion Evropa e Lirë se makina e zyrtarit, të identifikuar si Fawad Khan, u godit nga një bombë në Bajaur, sot më 17 shtator.

Zëdhënësi i grupit terrorist, Taliban Pakistan (TTP), Muhammad Khorasan, ka marrë përgjegjësinë për sulmin.

Bajaur, është zonë fisnore përgjatë kufirit me Afganistanin dhe përbënë një nga shtatë zonat e të ashtuquajturës Zona Fisnore Federale e mbikqyrur nga Pakistani.

XS
SM
MD
LG