Ndërlidhjet

Kryeministrja serbe për herë të parë në marshin e komunitetit LGBTQ


Marshi i komunitetit LGBT në Serbi

Për herë të parë në Serbi, një kryeministër serb do të marrë pjesë në paradën vjetore të homoseksualëve, e cila në të kaluarën është përcjellur me dhunë.

Një deklaratë e qeverisë serbe, thotë se Ministri i Punës, Zoran Djordjevic dhe Ministri i Administratës Shtetërore, Branko Ruzic, do t’i bashkohen kryeministres, Ana Brnabic në paradë.

Marshit do t’i bashkohet edhe kryetari i Beogradit, Sinisa Mali.

41 vjeçarja, Brnabic ishte bërë subjek i lajmeve ndërkombëtare në qershor, kur ajo ishte përzgjedhur si kryeministre e vendit, për të zëvendësuar, Aleksandër Vuçiq, pasi ai ishte përzgjedhur president.

Brnabic, javën e kaluar i kishte quajtur ‘të pakuptimta” akuzat, se ajo ishte zgjedhur vetëm për shkak të orientimit të saj seksual, dhe sa për ta përmirësuar imazhin e Serbisë tek Bashkimi Evropian.

XS
SM
MD
LG