Ndërlidhjet

Katër të vdekur në Kashmir


Foto nga arkivi

Dy komandantë të forcave ajërore të Indisë dhe dy të militantë të dyshuar janë vrarë gjatë një beteje me armë, në Kashmirin e adiministruar nga India.

Përleshjet kanë filluar pasi ushtrët rrethuan një lagje në qytetin verior në Hajin, në kërkim të militantëve.

Dy ditë pasi lideri i grupit militant, Jaish-e Mohammad, i njohur si Khalid, ishte vrarë nga frocat qeveritare në Kashmir, ndodhi përleshja dhe vrasjet.

Pakistani është akuzuar për organizimin e disa sulmeve në rajonin e udhëhequr nga India, Kashmir.

Territori i Himalajeve, është i ndarë në mes të Indisë dhe Pakistanit që nga fundi i kolonisë britaneze në vitin 1947.

XS
SM
MD
LG