Ndërlidhjet

Çitaku: Kosova është e përkushtuar në dialogun me Serbinë


U.S. -- Vlora Citaku, Kosovo's Ambassador to the United nations, attends the Security Council meeting on Kosovo in New York, February 27, 2017

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara, Vlora Çitaku, përsëriti para Këshillit të Sigurimit të OKB-së se Kosova tashmë është shtet i pavarur dhe se kjo gjë nuk mund të ndryshojë.

Çitaku, në fjalën e saj në KS, ku është prezantuar raporti më i ri i sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres, për punën e UNMIK-ut, tha se Kosova mbetet fuqishëm e përkushtuar në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë.

"Ne e dimë shumë mirë se çfarë ndodh kur nuk pajtohemi me njëri-tjetrin", tha Çitaku.

Ajo u bëri thirrje ambasadorëve të Këshillit të Sigurimit që të shqyrtojnë dinamikën e raportimeve për Kosovën, ndërsa kërkoi që të redefinohet misioni i UNMIK-ut

Në anën tjetër, ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, deklaroi në këtë mbledhje se Serbia është e gatshme për zgjidhje kompromisi, porse Prishtina, sipas tij, nuk po zbaton marrëveshjet e arritura në dialogun në Bruksel.

XS
SM
MD
LG