Ndërlidhjet

Protesta në Gjeorgji pas rezultatit të zgjedhjeve


Mijëra gjeorgjianë kanë protestuar pas rezultatit të zgjedhjeve ku Salome Zurabishvili, i mbështetur nga partia më e madhe në vend, doli fitues në zgjedhjet presidenciale.

Me flamuj të Gjeorgjisë dhe Bashkimit Evropian, protestuesit në Tbilisi kërkuan zgjedhje të parakohshme parlamentare si dhe ligj të ri zgjedhor.

Zurabishvili, mori 59.5 përqind të votive përderisa kandidati i opozitës Grigol Vashazde moi 40.5 përqind.

Vashadze ka bërrë thirrje për protesta paqësore duke kundërshtuar rezultatin zgjedhor, si dhe zgjedhje të parakohshme parlamentare.

XS
SM
MD
LG