Ndërlidhjet

Presidenti Trump pranon ftesën për të vizituar Turqinë


Presidenti i SHBA-së, Donald Trump dhe Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan (Foto arkiv)

Zyrtarët turq kanë thënë se Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, e ka pranuar ftesën e Presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, për të vizituar Turqinë.

Zëdhënësi i presidencës turke, Ibrahim Kalin iu ka thënë gazetarëve se presidenti Trump, dëshiron të zhvillojë vizitën gjatë vitit 2019 por ende nuk është vendosur një datë konkrete.

Kalin ka thënë se presidenti turk e bëri ftesën gjatë bisedës telefonike së dy presidentëve ku u diskutua tërheqja e trupave amerikane nga Siria.

Presidenti Trump njoftoi përmes Twitter të dielen se ka pasur një bisedë “të gjatë dhe produktive” me Erdoganin në të cilën kanë diskutuar “tërheqjen e ngadaltë dhe të kordinuar mirë” të personelit ushtarak nga Siria.

Lexoni edhe këtë: “Nënshkruhet” urdhri për tërheqjen e trupave amerikane nga Siria

XS
SM
MD
LG