Ndërlidhjet

Militantët e IS-it marrin përgjegjësinë për sulmin në Tripoli


Pamje të ministrisë së Jashtme të Libisë gjatë sulmit të 25 dhjetorit.

Grupi militant, Shteti Islamik (IS) ka pretenduar të jetë përgjegjës për sulmin në ministrinë e Jashtme të Libisë në Tripoli, që ka rezultuar me tre persona të vdekur dhe të paktën 20 të tjerë të plagosur.

Sulmi i 25 dhjetorit në ndërtesën e ministrisë ka nisur pas shpërthimit të një makine-bombë si dhe sulmeve me armë zjarri nga tre persona të tjerë.

Dy prej tyre kanë hyrë në ndërtesë dhe kanë kryer sulme vetëvrasëse derisa personi i tretë është vrarë nga rojet e sigurimit.

Militantët e IS-it kanë thënë se janë përgjegjës për sulmin, sipas Grupit të inteligjecës, SITE, që vëzhgon aktivitetin online të organizatave xhihadiste.

Në mesin e personave të vdekur është dhe lideri i grupit të milicisë, Brigada Revolucionare, Abdul-Rahman Mazoughi.

Misioni Mbështetës i Kombeve të Bashkuara në Libi (UNSMIL) ka dënuar sulmin dhe ka theksuar nevojën e “parandalimit të grupeve terroriste, ashtu që të mos kthejnë tokën e Libisë në zonë për kryerjen e krimeve të tyre”.

Libia është përballur me trazira nga viti 2011 prej kur është rrëzuar nga pushteti dikatori, Muammar Qaddafi.

Ky shtet është i ndarë në mes të Qeverive rivale, të cilat mbështesin grupe të ndryshme të militantëve.

XS
SM
MD
LG