Ndërlidhjet

Tajlanda goditet nga stuhia në kulmin e sezonit të pushimeve


Ilustrim

Stuhia tropikale Pabuk zbarkoi në jug të Tajlandës me erëra dhe shira dhe pritet të jetë më e keqja në rajon në 30 vjetët e fundit.

Stuhia zbarkoi në orën 12:45, sipas kohës lokale, duke rrëzuar drunj në provincën Nakhon Si Thammarat.

Ajo po lëviz drejt jugut të Tajlandës, duke prekur edhe zona të populluara me turistë.

Mjëra njerëz kanë ikur nga ishujt Koh Samui, Koh Tao dhe Koh Phangan, thanë autoritetet.

Së paku dy aeroporte janë mbyllur dhe shërbimet e trageteve janë pezulluar.

Njerëzit janë këshilluar të qëndrojnë në ambiente të mbyllura deri të shtunën në mëngjes.

Stuhitë janë të zakonshme në Gjirin e Tajlandës në këtë kohë të vitit, por Pabuk mendohet të jetë më e keqja në disa dekada që godet rajonin në kulmin e sezonit të pushimeve.

XS
SM
MD
LG