Ndërlidhjet

Vriten dy gazetarë afganë


Ilustrim

Dy gazetarë afgan janë vrarë kur një person i armatosur hyri në radion ku punonin dhe hapi zjarr, njoftuan autoritetet afgane.

Të dy gazetarët ishin në të 20-at dhe vdiqën në vendin e ngjarjes, tha drejtori i Radio Hamsada, Semin Hussaini.

Ende nuk është bërë e ditur nëse ata ishin në transmetim në kohën kur u qëllua ndaj tyre, kanë thënë burime policore, shkruan Reuters.

Kjo është vrasja e dytë e gazetarëve gjatë këtij viti në Afganistan. Muajin e kaluar talibanët kidnapuan dhe e vranë gazetarin, Javid Noori.

Talibanët dhe grupet tjera militante islamike vazhdimisht kanë shënjestruar gazetarët afgan. Vetëm gjatë vitit 2018 ata vranë 15 gazetarë, sipas organizatës “Reporterët pa Kufij”.

XS
SM
MD
LG