Ndërlidhjet

Pompeo takon Putinin dhe Lavrovin


Presidenti rus, Vladimir Putin, dhe sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo,

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, pritet të takojë sot presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, dhe ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov, në qytetin Soçi.

Këto do të jenë bisedimet e nivelit më të lartë midis zyrtarëve amerikanë dhe rusë që nga korriku i vitit të kaluar, kur presidenti amerikan, Donald Trump, dhe Putin janë takuar në Finlandë.

Departamenti amerikan i Shtetit tha se temat që do t'i diskutojnë Putin dhe Pompeo, do të përfshijnë kontrollin e armëve, krizën në Venezuelë, konfliktet në Ukrainë dhe Siri, si dhe Iranin.

Të gjitha këto janë fusha ku SHBA-ja dhe Rusia janë në kundërshtim me njëra-tjetrën.

"Pikënisja kur diskutojmë politikën tonë ndaj Rusisë është të pranojmë sinqerisht se Rusia ka ndërmarrë një sërë aksionesh agresive dhe destabilizuese në skenën globale", tha një zyrtar i lartë i i Departamentit të Shtetit, i cili foli në kushte anonimiteti.

Lexoni edhe këtë: Trump dhe Putin diskutojnë për mundësinë e një marrëveshjeje të re bërthamore

XS
SM
MD
LG