Ndërlidhjet

FIFA thotë se Irani do të lejojë gratë të marrin pjesë në ngjarje sportive


Presidenti iranian Hassan Rohani dhe presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, 2018.

Presidenti i Federatës Ndërkombëtarë të Futbollit, FIFA, Gianni Infantino, tha se FIFA nuk mund të pres më dhe se Teherani e ka siguruar që do të lejojnë gratë të marrin pjesë në ndeshjet e ardhshme të futbollit.

Komentet e Infantinos vijnë pas vizitës së përfaqësuesvee të FIFA-s në Iran ku u diskutua rreth ndalesës ndaj grave për të marrë pjesë në ngjarjet sportive të burrave. Për shkak të këtij rregulli, një grua që kishte tentuar të hynte e maskuar si burrë në stadion, kishte mbetur e vdekur.

Irani pritet të përballet me Kamboxhën më 2020 në stadiumin Azadi të Teheranit.

Zyrtarët iranianë kanë lejuar rrallë që grupe të grave të marrin pjesë në zona të caktuara për të përcjellë ndeshjet.

Khodayari, vajza që kishte tentuar të hyjë fshehurazi për të shikuar ndeshjen, kishte

Presidenti iranian Hassan Rohani, ka dështuar të hapë disa cështje të mbyllura në shoqërinë iraniane, si reformat që do të garantonin barazi për gratë.

XS
SM
MD
LG