Ndërlidhjet

Demokratët kritikojnë Bloombergun në debatin e Nevadas


Ish-kryetari i Nju Jorkut, Mike Bloomberg.

Demokratët që po tentojnë të fitojnë nominimin e partisë së tyre në garën për president, janë fokusuar në miliarderin, Mike Bloomberg gjatë debatateve të para zgjedhore në Las Vegas dhe Nevada, duke ia rikujtuar Bloombergut deklaratat e mëparshme për racën dhe gjininë.

Ky ngjarje është zhvilluar pak para rretheve të para zgjedhore që do të mbahen në Nevada.

Ky ka qenë debati i parë i 78-vjeçarit Bloomberg, teksa tenton të fitojë nominimin.

Bloomberg, ish-republikan, ka themeluar dhe udhëhequr kompaninë, Bloomberg News, ndonëse ka hequr dorë nga udhëheqësia pasi ka fituar pozitën e kryetarit të Nju Jorkut për tri mandate.

Senatori Bernie Sanders ka kritikuar politikat e Bloombergut si kryetar i Nju Jorkut, duke thënë se ato kanë shënjestruar “afrikano-amerikanët dhe latinët në mënyrë të turpshme”.

Senatorja Elizabeth Warren e ka konsideruar Bloombergun “miliarder që i konsideron njerëzit gjerësi dhjamore dhe lezbiket me fytyra kuajsh”, duke iu referuar deklaratave të tij në të kaluarën.

Kritikët kanë vlerësuar se debati është fokusuar krejtësisht në çështje të politikës së brendshme në Shtetet e Bashkuara, dhe se asnjëri prej tyre nuk ka përmendur agjendën e jashtme politike.

Zgjedhjet presidenciale në SHBA mbahen në nëntor të këtij viti.

XS
SM
MD
LG