Ndërlidhjet

SHBA-ja shton masat për të shpejtuar testimin ndaj koronaviusit


Ilustrim

Në përpjekje për të shmangur kritikat për përgjigjen e saj të ngadaltë ndaj mungesës së testimit të koronavirusit në SHBA, Shtëpia e Bardhë ka njoftuar disa masa për të shpejtuar testimin.

Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore do të ndajë 1.3 milion dollarë për dy laboratorë për krijimin e testeve të reja për Covid-19 që mund të zbulojnë në më pak se një orë, nëse një person është i infektuar .

Testet e reja mund të jenë gati brenda gjashtë deri në 12 javë, thonë zyrtarët.

Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) miratoi gjithashtu një pajisje testimi të prodhuar nga Zvicra - testi i parë i disponueshëm komercial në SHBA.

FDA gjithashtu ka krijuar një linjë ndihme 24-orëshe për laboratorët që kanë vështirësi në marrjen e testeve ose hasin në ndonjë pengesë tjetër në proces.

SHBA-ja ende mbetet shumë larg vendeve të tjera në testime, duke bërë që disa zyrtarë shëndetësorë amerikanë të pretendojnë se përhapja e infeksionit mund të jetë më e lartë se sa konfirmohet aktualisht.

OBSH-ja e ka shpallur pandemi sëmundjen COVID-19 që shkakton koronavirusi SARS-CoV-2.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins në gjithë botën, në total janë: 135,232 njerëz të infektuar, 4,981 të vdekur dhe 69,645 të shëruar.

XS
SM
MD
LG