Ndërlidhjet

Katër viktima të reja nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut


Pamje nga Kumanova.

Janë regjistruar edhe katër viktima të reja nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, dy viktima janë regjistruar në Shkup një në Veles dhe një në Prilep.

Të dhënat e reja e rrisin numrin e viktimave në 38.

Gjatë 24 orëve të fundit Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar për 26 raste të reja të të infektuarve me koronavirus me çka numri i përgjithshëm ka arritur 854. Numri më i madh i të infektuarve është në Shkup, 316 dhe Kumanovë 211.

Sipas një bilanci të institucioneve shëndetësore numri i personelit mjekësor të infektuar me COVID-19 është në rritje. Në Kumanovë janë të regjistruar 47 punonjës shëndetësorë të infektuar, në Shkup 36, Dibër 8 dhe Prilep 4.

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar për lëshimin nga karantina shtetërore të 78 personave të cilët duhet t’i nënshtrohen vetizolimit 14-ditor.

Kjo Ministri për herë të parë që nga aplikimi i kufizimit të lëvizjes gjatë fundjavës, nuk ka regjistruar asnjë shkelje nga qytetarët edhe pse ora policore ishte më gjatë, që nga e premtja në orën 16:00 e deri të hënën në orën 05:00.

Për më shumë lajme rreth koronavirusit përcilleni blogun e Radios Evropa e Lirë.

XS
SM
MD
LG