Ndërlidhjet

Mbi 4 mijë të vdekur nga koronavirusi në Belgjikë


Belgjika gjatë kohës së pandemisë

Belgjika ka raportuar për 262 vdekje të reja nga koronavirusi i ri, duke e rritur numrin e viktimave në këtë vend në 4,157.

Belgjika rradhitet vendi i pestë në Evropë për nga numri i viktimave, raporton BBC.

Sipas Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve, numri i vdekjeve në Belgjikë është pas Italisë, Spanjës, Francës dhe Mbretërisë së Bashkuar.

Transmetuesi televiziv kombëtar RTBF ka raportuar se masa e izolimit të vendit ka të ngjarë të zgjatet deri më 3 maj.

Këshilli i Sigurisë Kombëtare do të mbajë një takim të mërkurën, për të diskutuar se kur do ta përfundojë atë.

Gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 530 raste të reja duke e çuar numrin e përgjithshëm të të infektuarve në 31,119.

Nga këto, 20.094 janë klasifikuar si raste "aktive" dhe 1,223 persona aktualisht janë në kujdesin intensiv.

XS
SM
MD
LG