Ndërlidhjet

Policia e Kosovës bën apel kundër dhunës në familje


Policia e Kosovës ka bërë apel te qytetarët që të mos ushtrojnë dhunë ndaj askujt sidomos në kohën e pandemisë së shkaktuar nga koronavirusi i ri.

Sipas të dhënave të Policisë së Kosovës, në muajin mars ka një rritje të vogël të rasteve kur qytetarët kanë raportuar ushtrimin e dhunës ndaj tyre, gjithsej 169.

“Në tre mujorin e parë të këtij viti, janë evidentuar rastet si në vijim: janar 161 raste, shkurt 151 raste dhe në mars 169 raste të dhunës në familje”, është thënë në njoftimin e Policisë së Kosovës.

Përveç Kosovës, në mbarë botën është raportuar për rritje të shifrave të rasteve të dhunës në familje si pasojë e qëndrimit në shtëpi pas vendosjes së masave kufizuese në qarkullim.

Kosova aktualisht ka 387 raste të konfirmuara me koronavirus; 9 pacientë kanë vdekur, ndërsa 69 janë shëruar.

Nga dita e mërkurë në këtë shtet kanë hyrë në fuqi masat e reja të qarkullimit të qytetarëve.

  • Detajet mbi oraret dhe kategoritë të cilave u lejohet qarkullimi mund t’i gjeni këtu.
  • Për më shumë lajme rreth koronavirusit vizitoni blogun e Radios Evropa e Lirë.
XS
SM
MD
LG