Ndërlidhjet

Dhjetëra fëmijë refugjatë në kampet e Greqisë, zhvendosen në Gjermani


Ilustrim

Një grup i përbërë nga 47 fëmijë që është evakuuar nga kampi i refugjatëve në Greqi, ka arritur në Gjermani më 18 prill, thanë autoritetet gjermane.

Fëmijët janë nga Afganistani, Siria dhe Eritrea. Katër nga ta janë vajza dhe disa kanë lidhje familjare mes vete. Disa nga ta kanë anëtare të familjës në Gjermani që po i presin.

Më parë, ata ishin strehuar në ishujt grekë, Lesbos, Samos dhe Kios, gjë që ishte kritikuar nga aktivistët e të drejtave të fëmijëve.

Autoritetet gjermane thanë së të gjithë janë testuar për koronavirus para arritjes dhe se do të qëndrojnë në vetizolim për dy javë para se të lëvizin në vendet tjera.

Ministri i Brendshëm gjerman, Horst Seehofer, tha se evakuuimi është rezultat i përgatitjeve të mëparshme edhe bisedimeve më partnërët evropianë.

Gjermania kishte shprehur gatishmërinë të pranojë 350 fëmijë që jetojnë në kampe të Greqisë.

Ky plan ka mbetur pezull në disa shtete për shkak të pandemisë.

XS
SM
MD
LG