Ndërlidhjet

Zvicra me deficit të lartë buxhetor për shkak të pandemisë


Ndërtesa e parlamentit të Zvicrës.

Deficiti i buxhetit të Zvicrës mund të arrijë në rreth 6%, tha ministri i Financave, Ueli Maurer.

Arsyeja për këtë, sipas tij, është papunësia e lartë dhe një paketë ndihme masive për bizneset e goditur nga kriza e koronavirusit.

Zvicra kishte një tepricë të buxhetit federal prej rreth 3.4 miliardë euro në vitin 2019 por, sikurse vendet e tjera të botës,vendi është detyruar të mbyllë pjesën më të madhe të ekonomisë gjatë javëve të fundit, për të frenuar përhapjen e sëmundjes.

Maurer tha se kriza do t'i kushtojë vendit rreth 4.7 miliardë euro në javë.

"Shkalla e papunësisë do të ketë një ndikim të madh në deficitin e buxhetit", tha Maurer në një konferencë për media në Bern.

Një vlerësim i plotë do të bëhet në tremujorin e tretë, por perspektiva duket e zymtë, tha ai.

Ekonomistët qeveritarë kanë thënë që shkalla e papunësisë në Zvicër mund të rritet në 4.5% këtë vit dhe 6% në vitin 2021.

Zvicra ka të konfirmuar 28,268 raste të të infektuarve me koronavirusin e ri.

XS
SM
MD
LG