Ndërlidhjet

Evropa “të reflektojë” ndaj izolimit të Kosovës


Evropa “të reflektojë” ndaj izolimit të Kosovës
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:09:26 0:00

Gentiola Madhi, hulumtuese e çështjeve evropiane dhe të atyre të Ballkanit Perëndimor beson se ka hapësirë për krahasim në mes të izolimit që përjeton Kosova, në mungesë të liberalizimit të vizave, me atë të vendeve të Bashkimit Evropian, teksa luftojnë koronavirusin e ri. Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, ajo thotë se Franca dhe Holanda, dy shtete që kanë hezituar ta finalizojnë procesin e vizave për Kosovën, janë të përqendruara te vetja dhe e shfrytëzojnë situatën për interesa personale. Megjithatë, ajo thekson se edhe Kosova duhet ta bëjë pjesën e vet në këtë proces duke lobuar dhe duke zgjidhur problemet e brendshme.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG