Ndërlidhjet

Izraelitët shënuan Ditën e Pavarësisë nën izolim për shkak të pandemisë


Tel Avivi gjatë kohës së pandemisë.

Izraelitët festuan Ditën e Pavarësisë kryesisht në shtëpi, pasi vendi ndodhet në izolim mbarëkombëtar që ka për qëllim parandalimin e përhapjes së koronavirusit të ri.

Festa kombëtare, që nderon krijimin e shtetit të Izraelit më 1948, zakonisht kalohet me festime në ambiente të hapura dhe duke ndezur fishekzjarre.

Këtë vit, megjithatë, qeveria ka ndaluar tubimet publike dhe ka urdhëruar njerëzit të qëndrojnë brenda ose në kopshtet e shtëpive të tyre.

Transporti publik është mbyllur dhe policia po monitoron rrugët për të parandaluar udhëtimin.

Forcat ajrore izraelite u kushtuan fluturimet vjetore punonjësve shëndetësorë, me aeroplanët që kryen akrobaci ajrore mbi spitalet dhe qendrat mjekësore.

Ngjarjet e tjera që shënuan këtë festë duhej të transmetoheshin në internet.

Izraeli ka raportuar më shumë se 15,700 raste dhe të paktën 210 vdekje nga koronavirusi.

Megjithatë, që nga mesnata e së mërkurës vendi do të lehtësojë masat e izolimit, duke lejuar hapjen e disa dyqaneve me kusht që ato t'u përmbahen rregullave të higjienës dhe distancimit fizik për konsumatorët.

XS
SM
MD
LG