Ndërlidhjet

Në Kosovë edhe 69 raste të reja me koronavirus


Prishtinë

Në Kosovë u regjistruan të enjten edhe 69 raste të reja me koronavirus, njoftoi Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës (IKSHPK).

Rastet e reja rezultuan nga 281 mostra të testuara.

Numrin më të madh të tyre e ka Komuna e Prishtinës: 37 raste të reja.

Sipas IKSHPK-së, Komuna e Istogut ka 8 raste, Komuna e Prizrenit 5 raste, Komuna e Fushë Kosovës 5 raste, Komuna e Mitrovicës 3 raste, Komuna e Ferizajt 2 raste dhe me nga 1 rast komunat: Drenas, Rahovec, Klinë, Lipjan, Obiliq, Pejë, Suharekë, Viti dhe Vushtrri.

IKSHPK-ja po ashtu njofton se të enjten janë shëruar 75 pacientë nga koronavirusi, me të cilët numri i përgjithshëm i të shëruarve shkon në 1,246.

Kosova deri më tash ka konfirmuar 2,432 raste me koronavirus.

Prej tyre, 42 kanë vdekur, ndërsa 1,144 raste mbeten aktive.

Në njoftimin për media, IKSHPK-ja thotë se bartja e maskave është obligative, si masë për frenimin e përhapjes së koronavirusit.

XS
SM
MD
LG