Ndërlidhjet

Messi kërkon të largohet nga Barcelona


Lionel Messi

Sulmuesi i ekipit të Barcelonës, Lionel Messi, kërkoi të largohet nga klubi futbollistik këtë verë.

Messi, 33 vjeç, shtetas i Argjentinës, tha se i ka dërguar një letër klubit, duke thënë se dëshiron të shfrytëzojë një klauzolë në kontratën e tij, që i lejon të largohet menjëherë, pa ndonjë pagesë.

Barcelona është mposhtur nga Bajern Mynihu me rezultat 8:2 në çerekfinalen e Ligës së Kampionëve, më 16 gusht.

Klubi, megjithatë, beson se klauzola që përmend Messi tani ka skaduar dhe se ai është i kontraktuar deri në vitin 2021.

BBC raporton se midis Messit dhe Barcelonës tani pritet një betejë ligjore.

Messi kishte një klauzolë në kontratën e tij, e cila i lejonte të largohej pa pagesë, nëse do ta informonte klubin përpara 10 qershorit.

Kjo datë tani ka kaluar dhe Barcelona beson se edhe klauzola ka skaduar.

Megjithatë, Messi dhe ekipi i tij thonë se data duhet të shtyhet, për të mbuluar sezonin e zgjatur deri në gusht, për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Messi, gjashtë herë fitues i Topit të Artë, ka bërë debutimin e tij për Barceolonën në vitin 2004 dhe ka fituar katër herë Ligën e Kampionëve.

XS
SM
MD
LG