Ndërlidhjet

Më pak se një pikë uji: Çfarë sasie e Noviçokut është dozë fatale?


Më pak se një pikë uji: Çfarë sasie e Noviçokut është dozë fatale?
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:02:02 0:00

Sa janë mundësitë që lideri opozitar rus Aleksey Navalny të mbijetojë? Autoritetet gjermane thanë se ai është helmuar me Noviçok, një agjent nervor që mund të shkaktojë vdekje. Ismail Efendiyev nga Shoqata Evropiane e Qendrave për Helm dhe Toksikologëve Klinikë (EAPCCT) tha se një dozë 30 herë më e vogël se një pikë uji, mund të jetë fatale. Mjekët gjermanë të Navalnyt raportohet se kanë shënuar përparim pasi ata kanë marrë të dhëna nga kolegët e tyre britanikë që janë marrë me një helmim të ngjashëm në vitin 2018 në Salisbury.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG