Ndërlidhjet

Gjokoviq kërkon falje për incidentin në US Open


Tenisti Gjokoviq (djathtas) pas incidentit në US Open.

Tenisti serb, Novak Gjokoviq, kërkoi falje pasi goditi një gjyqtare me top, në turneun US Open, duke thënë se i vjen “jashtëzakonisht keq”.

Tenisti numër një në botë u diskualifikua në rrethin e katërt të ndeshjes me spanjollin Pablo Carreno Busta, për shkak të incidentit.

"E gjithë kjo situatë më ka lënë vërtet të trishtuar dhe bosh", tha Gjokoviq përmes një postimi në Instagram.

“Më vjen jashtëzakonisht keq që i kam shkaktuar stres të tillë [gjyqtares]”, shtoi ai.

Gjyqtarja, e cila u godit në fyt në një moment të zemërimit të Gjokoviqit, është në gjendje të mirë shëndetësore.

Gjokoviq tha se i kërkon falje turneut US Open dhe secilit për sjelljen e tij.

"Sa i përket diskualifikimit, duhet të punoj në zhgënjimin tim dhe ta kthej atë në një mësim për rritjen time si lojtar dhe si qenie njerëzore", tha Gjokoviq.

Turneu i tenisit US Open 2020 ka nisur javën e kaluar në Nju Jork.

Open zhvillohet pa spektatorë në stadiume, për shkak të pandemisë së koronavirusit.

XS
SM
MD
LG