Ndërlidhjet

Shpëtimi i monumentit komunist në Bullgari


Shpëtimi i monumentit komunist në Bullgari
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:04:23 0:00

Buzludzha është një nga monumentet më të mëdha të epokës komuniste në Ballkan. I ndërtuar në një majë mali në Bullgari më 1981, ai është duke u shkatërruar dhe e ardhmja e tij është në rrezik. Ekspertë bullgarë dhe ndërkombëtarë kohëve të fundit kanë filluar riparimet e mozaikëve unikë, një punë që po financohet nga Fondacioni Getty, SHBA.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG