Ndërlidhjet

Personi i parë që u vaksinua me Pfizer/BioNTech, mori dozën e dytë


Margaret Keenan, personi i parë në botë që ka marrë vaksinën kundër koronavirusit, Pfizer/BioNTech.

Personi i parë në botë që mori vaksinën kundër koronavirusit Pfizer/BioNTech, mori të martën dozën e dytë.

Margaret Keenanit iu dha doza e dytë në një spital të qytetit Koventri të Mbretërisë së Bashkuar, tri javë pas dozës së parë.

Dy doza të vaksinës kërkohen për të arritur imunitetin e plotë.

Keenan e ka marrë dozën e parë më 8 dhjetor, një javë para ditëlindjes së saj të 91-të, dhe e ka përshkruar atë si “dhuratën më të mirë për ditëlindje”.

Shefi ekzekutiv i spitalit, Andy Hardy, tha se stafi është i lumtur që ka mirëpretur sërish zonjën Margaret.

Mbretëria e Bashkuar ka qenë vendi i parë në botë që ka nisur vaksinimin me Pfizer/BioNTech.

Pas saj kanë nisur edhe vende të tjera, si SHBA-ja dhe Kanadaja.

Vendet e Bashkimit Evropian kanë nisur më 27 dhjetor imunizimin.

Përparësi në vaksinim tash për tash kanë punonjësit shëndetësorë dhe të moshuarit.

XS
SM
MD
LG