Ndërlidhjet

SHBA-ja ekzekuton gruan e parë pas mëse 70 vjetësh


Një dhomë ekzekutimi në IEVP Oklahoma, SHBA.

Shtetet e Bashkuara kanë kryer ekzekutimin e parë të një gruaje të dënuar me vdekje në gati shtatë dekada.

Lisa Montgomery, 52 vjeç, u ekzekutua përmes një injeksioni vdekjeprurës në shtetin e Indianas, më 13 janar.

Montgomery, u dënua në vitin 2007 në shtetin e Misurit për rrëmbimin dhe mbytjen e një gruaje tjetër që ishte tetë muaj shtatzënë në atë kohë. Ekipi ligjor i Montgomery ka thënë se ajo vuan nga sëmundje mendore.

"Dëshira për gjak e një administrate të dështuar është shfaqur e plotë sonte", tha avokatja e saj, Kelley Henry, pas ekzekutimit të Montgomeryt.

"Të gjithë ata që morën pjesë në ekzekutimin e Lisa Montgomery duhet të ndiejnë turp", tha ajo.

Ekzekutimi shënoi herën e parë që qeveria amerikane zbatoi dënimin me vdekje për një të burgosur femër që nga viti 1953.

Ekzekutimet federale në Shtetet e Bashkuara ishin ndaluar për 17 vjet përpara se presidenti në largim, Donald Trump, vitin e kaluar të urdhërojë rifillimin e tyre.

Sipas një baze të dhënash të përgatitur nga Qendra e Informacionit për Dënimin me Vdekje, qeveria amerikane ekzekutoi 10 persona vitin e kaluar. Kjo është hera e parë që qeveria federale kreu më shumë ekzekutime sesa të gjitha shtetet e SHBA-së së bashku.

Presidenti i zgjedhur, Joe Biden, i cili do të inaugurohet më 20 janar, pritet të ndërpresë ekzekutimet federale.

XS
SM
MD
LG