Ndërlidhjet

Rama dhe Basha u kërkojnë shqiptarëve drejtimin e shtetit


Pamje nga Tirana.

Dy partitë kryesore të Shqipërisë, Partia Socialiste (PS) dhe Partia Demokratike (PD) të enjten kanë hapur zyrtarisht fushatën zgjedhore për zgjedhjet e përgjithshme të 25 prillit.

Partia Socialiste, e cila mblodhi vetëm kandidatët për deputetë, e nisi fushatën zgjedhore në Sheshin “Skënderbej”.

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, njëherësh kryeministër i Shqipërisë, gjatë fjalës së tij kërkoi “timonin” për drejtimin e vendit për herë të tretë me qëllim, siç tha ai, çuarjen përpara të reformave të nisura.

“Mandati i tretë i Partisë Socialiste nuk është një qëllim në vetvete, mandati i tretë i PS-së nuk është për PS-në dhe për ata që PS-në e përfaqësojnë si deputetë, ministra, kryetarë bashkish; mandati i tretë i PS-së nuk është për karrigen e askujt, por mandati i tretë është që Shqipëria të mos kthehet kurrë mbrapa. Mandati i PS-së bën të pakthyeshme të gjitha reformat…E kundërta do të thotë humbje e të gjithë përpjekjeve dhe sakrificave dhe kthim me siguri, aty ku Shqipëria nuk duhet të kthehet më”, tha ai.

Kryeministri bëri krahasimin mes partisë që ai drejton dhe PD-së, ku deklaroi se “edhe sonte po e bëjmë dallimin e madh”, duke theksuar se Partia Demokratike nuk respektoi rregullat e vendosura për mospërhapjen e pandemisë së COVID-19.

“Edhe sonte po e bëjmë dallimin e madh. Ne dhe ata u vumë sot përpara syve njerëzve si dy kartolina. Mjafton t’i shohësh për të kuptuar ndryshimin e madh dhe hendekun që ndan ne dhe ata në marrëdhënien tonë me njerëzit dhe shtetin. Këtu ka respekt për shtetin, për ligjin, për rregullat që i kemi vënë të gjithë bashkë dhe i kemi pranuar të gjithë bashkë. Ndërkohë, atje nuk ka respekt për shtetin, për ligjin, rregullat dhe njerëzit. Këtu ka përgjegjshmëri qytetare, njerëzore dhe familjare, ndërsa atje sundon papërgjegjshmëria”, deklaroi Rama.

Në Sheshin “Nënë Tereza”, pak metra dhe pak minuta më larg, Partia Demokratike mblodhi qindra simpatizantë të partisë me flamuj kombëtarë dhe atë të partisë, dhe u kërkoi qytetarëve të Shqipërisë udhëheqjen e shtetit.

Me parullën “Shqipëria fiton”, kryetari i subjektit më të madh opozitar në vend, Lulzim Basha, bëri thirrje kundër qeverisë dhe kryeministrit Edi Rama.

Basha në fjalimin e tij tha se prioritet i tij do të jetë përmirësimi i jetës së qytetarëve dhe anëtarësimi i vendit në Bashkimin Evropian.

“Edhe 31 ditë për të nisur së bashku rrugën e ndryshimit të Shqipërisë; zhvillimit, punësimit, mirëqenies dhe integrimit në familjen evropiane. Ju keni marrë një vendim shumë të rëndësishëm. T’i japim së bashku fund tranzicionit shqiptar dhe të hapim një faqe të re të historisë moderne të Shqipërisë; të mundësojmë që më të mirët e të ndershmit të drejtojnë fatet e vendit, se Shqipëria ka nevojë më shumë se kurrë për punë nder e ndryshim rrënjësor”, tha Basha.

Kryetari i opozitës tha se shqiptarët “meritojnë më mirë se kaq”.

“Po zhvillojmë një betejë kundër vetes. Shumëkujt i ka humbur besimi dhe shumëkush mendon se ky vend nuk ndryshon. Për të gjithë këta unë pyes a është kjo që ne meritojmë a është papunësia e mjerimi, largimi i rinisë ajo që meritojmë? A është ky fati i shkruar për secilin prej nesh? Jo. Nuk ka gënjeshtër më të madhe se kjo”, u shpreh Basha.

Ndryshe nga PS-ja dhe PD-ja, Lëvizja Socialiste për Integrim (LSI) nuk organizoi ndonjë tubim kryesor, por ka vendosur të mbajë takime të vogla me qytetarë. Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka planifikuar takime në Divjakë, ndërsa kandidatët për deputetë në Tiranë kanë vijuar me rutinën e zakonshme me mbledhje në mëngjes dhe takime në terren.

Shefi i Delegacionit të BE-së, Luigi Soreca dhe shefat e misioneve të Shteteve Anëtare të BE-së në Shqipëri, përmes një deklarate të përbashkët kanë thënë se po ndjekin nga afër përgatitjet e zgjedhjeve parlamentare dhe fushatës elektorale.

“Nisja e fushatës zyrtare është rasti që partitë politike dhe kandidatët t’i përqendrojnë debatet e tyre te programet përkatëse politike dhe reformat që synojnë të paraqesin për të përmirësuar jetën e të gjithë qytetarëve”, thuhet në deklaratën e tyre.

Ata bëjnë thirrje që zgjedhjet të jenë transparente, gjithëpërfshirëse, të lira dhe të ndershme, si dhe të respektohet rezultati i tyre.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve bëri të mërkurën thirrje që partitë dhe institucionet të respektojnë Kodin Zgjedhor dhe të shmangin përdorimin e aseteve publike për fushatë.

Në anën tjetër, Komiteti Teknik i Ekspertëve nuk i ndryshoi masat kufizuese për pandeminë, duke ndaluar për të paktën dy javë të tjera grumbullimet me më shumë se 10 persona.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG