Ndërlidhjet

Lufta e dronëve: Beteja ajrore e Ukrainës dhe Rusisë në qiellin e Donbasit


Lufta e dronëve: Beteja ajrore e Ukrainës dhe Rusisë në qiellin e Donbasit
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:03:44 0:00

Një sërë dronësh ajrorë po luajnë rol të rëndësishëm, si për ushtrinë ukrainase, ashtu edhe për atë ruse, në luftimet mbi rajonin lindor të Donbasit në Ukrainë. Forcat ukrainase po përdorin dronë komercialë për vëzhgim dhe tashmë kanë shkatërruar disa tanke ruse me mjetet ajrore pa pilot Bayraktar (UAV) të prodhimit turk. Ndërkohë, flota ruse e dronëve Orlan-10 ndihmon në përcaktimin e zjarrit të artilerisë me saktësi vdekjeprurëse.

XS
SM
MD
LG