Ndërlidhjet

“Anije ruse, shkofsh në djall”: Ushtari ukrainas rrëfen nëntë muaj robëri në duart e rusëve


“Anije ruse, shkofsh në djall”: Ushtari ukrainas rrëfen nëntë muaj robëri në duart e rusëve
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:03:46 0:00

Forcat ruse e kanë zënë rob ushtarin ukrainas, Yuriy Kuzminskiy, dhe shokët e tij në Ishullin e Gjarprit, më 24 shkurt 2022. Përgjatë nëntë muajve, Kuzminskiy ka thënë se është torturuar dhe është rrahur rregullisht. Ai pretendon se forcat speciale ruse kanë qenë në kërkim të ushtarit që e ka sharë ushtrinë ruse dhe më pas është bërë viral në rrjetet sociale. Halyna Tereshchuk nga Radio Evropa e Lirë, ka biseduar me 21-vjeçarin Kuzminskiy për kohën e tij sa ka qenë në mbajtje. (Përgatitën: Krenare Cubolli dhe Lendi Susuri)

XS
SM
MD
LG