Ndërlidhjet

Gjermanët kundër eneregjisë bërthamore


Dhjetëra mijëra njerëz kanë mbushur rrugët e Gjermanisë, për të protestuar kundër përdorimit të energjisë bërthamore.

Shifrat e autoriteteve policore flasin për 50 mijë protestues në Berlin, ndërkohë që protesta po zhvillohen edhe në Hamburg, Mynih dhe Këln.

Thirrjet për ndalimin e përdorimit të energjisë bërthamore vijnë në kohën kur Japonia po përballet me krizën atomike, të shkaktuar nga katastrofa e 11 marsit.
XS
SM
MD
LG